قبلا در مورد سیستم های هوشمند سازی ساختمان صحبت کرده بودیم، در این نوشته نیز قصد داریم ویژگی های دیگر اتوماسیون ساختمان را بررسی کنیم.

اتوماسیون خانه

با استفاده از یک سیستم اتوماسیون شما قادر خواهید بود که تمام تجهیزات ساختمان مانند: وسایل سرمایشی، گرمایشی، چیلر، سونا، استخر، دوربینهای مداربسته، سیستم های اعلام حریق و… را کنترل کرد، و آنها به صورت یک پارچه و متمرکز تحت نظر داشت. حتی میتوان آنها را برنامه ریزی کرد که عملیات های خاصی را در زمان های مشخصی انجام دهند.

با استفاده از یک اتوماسیون ساختمانی میتوان در مصرف انرژی تا حد زیادی صرفه جویی کرد. و از بار مصرف انرژی کاست.

اتوماسیون محل کار

در برخی از محیط ها و مکان هایی مانند محل کار هم میتوان از اتوماسیون های هوشمند سازی استفاده کرد و علاوه بر راحت تر شدن کنترل کار ها، محیط کار را به یک محیط لوکس تبدیل کرد.

در تعیین یک اتوماسیون مناسب برای محیط کار، بهتر است بیشتر بر مسائل نظارتی تمرکز کرد، و با استفاده از سیستم های کنترل تردد و همچنین سنسور هایی برای تشخیص نشت گاز و حریق و… استفاده نمود و به افزایش امنیت و سهولت دسترسی کمک کرد.

مزیت های استفاده از یک سیستم اتوماسیون برای محیط کار این است که میتوان با اجرا کردن سناریوهای از پیش تعیین شده، کنترل عبور و مرور، انرژی، نور، دمای محیط و… را به راحتی کنترل کرد. و هزینه های استفاده از نیروی انسانی و … را کاهش داد. و تنها با استفاده از یک سیستم مرکزی متمرکز همه کارها را مدیریت نمایید.

مزیت های استفاده از اتوماسیون ساختمان

به طور کلی مزایای استفاده از اتوماسیون های ساختمانی به شرح زیر هستند.

  1. بهینه سازی مصرف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه ها
  2. افزایش امنیت با استفاده از سیستم هایی مانند قفل دیجیتال هوشمند
  3. امکان کنترل کردن همه ابزارها تنها با استفاده از یک سیستم متمرکز
  4. امکان کنترل از راه دور
  5. سنسور های دقیق و متمرکز