در مقالات قبلی سایت در مورد قفل های بیومتریک و کاربردهای آنها صحبت کرده بودیم، اما شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که بیومتریک چیست؟ غیر از قفل های دیجیتال و هوشمند در چه بخش هایی از آن استفاده میشود؟

به زبان ساده بیومتریک به هر فاکتوری که مربوط به ویژگی های انسانی باشد گفته میشود، از معروف ترین سیستم های بیومتریک موجود در بازار میتوان به سیستم های اثرانگشتی و تشخیص چهره اشاره داشت که انواع سیستم های امنیتی و شناسایی استفاده میشوند.

میتوان گفت تکنولوژی بیومتریک تقریبا یک تکنولوزی جدید است که تقریبا به تازگی معرفی شده است و توانسته جایگزین خوبی برای انواع سیستم های قدیمی و مکانیکی شود.

سیستم های بیومتریک می‌توانند خصوصیات خاص انسان ها را شناسایی کنند، به همین دلیل بیشتر از آنها در سیستم های امنیتی استفاده میشود، مثلا در سیستم های امنیتی و فوق سری  قفل دیجیتال از عنبیه چشم استفاده می‌شود که با اسکن کردن عنبیه چشم می‌تواند فرد را شناسایی کند.

همه ما میدانیم که اثر انگشت هر فرد مخصوص خود او است، اما خوب است که بدانید که ممکن است اثر انگشت دو فرد کاملا با هم برابر باشد، این مورد هرچند بسیار نادر است، اما شدنیست.

اما امکان ندارد که دو نفر عنبیه چشم مشابه هم داشته باشند، به همین دلیل هم امنیت این سیستم بسیار بالا است.

با وجود صحبت هایی که کردیم باز هم برخی افراد سوال میکنند که آیا این تکنولوژی ها امن هستند؟ و میتوان امنیت وسایل ارزشمند و خانه امان را به این تکنولوژی ها بسپاریم؟ آیا تکنولوژی های بیومتریم قابل هک شدن نیستند؟

از آنجایی که یافتن دو فرد که خصوصیت های بیومتریک مشابهی داشته باشند بسیار نادر است، همچنین در ساخت مثلا قفل های بیومتریک اثرانگشت به این موضوع توجه شده است که حتما کلیدی که برای قفل هوشمند استفاده میشود. مثلا اثرانگشت، بافت زنده ای باشد که در آن جریان خون وجود داشته باشد، از همین رو نمیتوان از ماکت و یا بافت مرده بدن انسان برای باز کردن قفل ها استفاده کرد.

امروزه اکثر گوشی های هوشمند از تکنولوژی های بیومتریک اثرانگشت و تشخیص چهره استفاده میکنند.

همچنین مثلا زمانی که جرمی اتفاق میوفتد، پلیسها میتوانند با خصوصیت های بیومتریک هر فرد مانند dna و یا اثر انگشت فرد مجرم را شناسایی کنند. یا اگر صدای شخص در جایی ضبط شده باشد، پلیس ها میتوانند او را از صدایش که یک خصوصیت بیومتریک او است شناسایی کنند.

انواع تکنولوژی های بیومتریک چه چیزهایی هستند؟

تشخیص صدا: ارتعاشات و الگوی صدای هر فردی مختص به خود او است، زمانی که با یک دستگاه که قابلیت تشخیص صدا را دارد صحبت کنیم، میتواند تشخیص دهد که ما صحبت کرده ایم، مثلا وقتی که میخواهیم، وارد خانه شویم، کافی است به قفل بگوییم باز شو!

دستگاه تشخیص اثرانگشت: سیستم تشخیص اثرانگشت شاید شناخته شده ترین سیستم بیومتریکی باشد که مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین به جرات میتوان گفت که این سیستم یکی از ایمن ترین سیستم هایی است که مورد استفاده قرار میگیرد.

ویژگی‌های رفتاری: این سیستم میتواند با تجزیه و تحلیل های کامپیوتری به ویژگی های فردی انسان را شناسایی کند و با توجه به آنها فرد را شناسایی کند. مثلا میتواند با توجه به الگوی ضربه زدن شما به کلیدها در زمان تایپ کردن و یا نحوه راه رفتنتان شما را شناسایی کند.

تشخیص چهره: این سیستم هم یکی از سیستم های بیومتریک شناخته شده است که میتواند با توجه خطوط صورت فرد او را شناسایی کند، انواع پیشرفته این سیستم ها بسیار دقیق هستند، اما با توجه به اینکه چهره انسان ممکن است در طول زمان تغییر کند، ممکن امنیتشان پایین بیاید، از این قابلیت معمولا در تلفن های هوشمند و لپتاپ ها استفاده میشود.

تشخیص کف دست: الگوی کف دست هر فرد هم مختص به خود او است، این سیستم ها میتوانند: ضخامت، عرض، مساحت و… دست را تشخیص دهند، از این سیستم ها از دهه ۸۰ میلادی استفاده میشد.