در این مقاله در مورد قفل­ کارتی توضیحاتی خواهیم داد.قفل­ها و کلید­ها درحال تغییرفاز از حوزه مکانیکی به الکترونیکی هستند. قفل­های الکترونیکی طیف وسیعی از روش­های احراز هویت را برای ما فراهم می­ آورد.قفل هوشمند­ کارتی یک الگوی فیزیکی یا دیجیتالی را برای رد یا پذیرش کارت ذخیره می­کند.انواع متعددی از سیستم­های قفل­­ کارتی وجود دارد از جمله کارتخوان­ های مکانیکی، بارکد­خوان و… . این قفل­ها اغلب در هتل ها برای جایگزینی قفل­های سنتی به کار می­روند. بسیاری از قفل­های­ کارتی از یک رابط Wiegand برای اتصال مکانیسم کشیدن کارت به سیستم ورودی الکترونیکی استفاده می­کنند.

قفل­های­ کارتی مطابق با استانداردهای بین المللی برای ایمنی ساخته شده و قابلیت اطمینان زیادی دارند. هرکارت می­تواند برنامه­ ریزی بخصوصی شده و برای مثال برای دسترسی به مناطق خاص هتل و یا یک اتاق هتل مورد استفاده قرار گیرد.

ویژگی یک قفل هوشمند کارتی

قفل­ هوشمند کارتی در هتل­ها مجهز به ساعت داخلی است و تایمر کارت­های مهمانان به طور خودکار در زمان خروج از هتل خاتمه خواهند یافت.هر قفل می­تواند ۲۰۰ ورود و خروج آخر را با کمک نرم افزار مناسب بررسی و چاپ کند.

 

قفل کارتی چیست؟

یک کارت یک نشانه امنیتی است که به شما اجازه دسترسی به فضای مورد نظر از طریق درب­های الکترونیکی می­دهد.در این سیستم نیاز به یک کارت خوان برای نصب در درب است.با استفاده از کلید کارت­های مخصوص،کاربران دیگر لازم نسیت یک کلید فلزی یا سنتی را حمل کنند. امکان قرار دادن کد منحصر به فرد برای شما نیز در این سیستم وجود دارد و از طریق زدن کد ،مجوز دسترسی به آن داده می­شود.

از یک کارت به عنوان یک سیستم قابل قبول برای دسترسی از راه دور، همانند تلفن همراه ، در ساختمان­ها استفاده شود؛ برای اینکه کار کند، باید نزدیک به قفل باشد.

با استفاده از قفل­ کارتی چالش خطرهای فیزیکی هنوز پابرجاست است بصورتی که با از دست دادن کارت کلید خود ،دسترسی به فضا به خطر می­افتد، اما در مقایسه با کلید فلزی مشکل کمتری دارد.

قفل کارتی

قفل کارتی

مزایای استفاده از قفل کارتی

به راحتی می­تواند برای نقاط مختلف فعال شود. می­تواند محدودیت­هایی برای زمان­های خاص یا سطوح دسترسی خاص فراهم کند. قابلیت فعال­ کردن از راه دور را نیز می­توان در این سیستم داشته باشیم.

قفل کارتی چگونه کار می­کند؟

هر سیستم قفل هتلی یا کارتی همراه با یک ماشین رمزگذاری کلیدی است که مجوزهای داده شده به کارت شما را تنظیم می­کند. این سیستم به شما اجازه میدهد تاریخ و زمان  دسترسی را تنظیم کنید و حتی تعداد دفعاتی­ که کاربر به  محل دسترسی راه پیدا کرده است.

قفل­ کارت­ی عمدتا برای دسترسی به مکان­های مورد استفاده عمومی مانند دفاتر، فروشگاه ها، بیمارستان ها، مراکز تناسب اندام یا مدارس استفاده میشوند. قفل­های­ کارتی معمولا برای فضاهای تجاری استفاده می­شوند که مدل­های جدیدتر آن برای مدیریت امنیت دارای سیستم­ شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) هستند.

قفل هتلی - قفل هوشمند

قفل هتلی

دو نوع قفل­ کارتی وجود دارد

قفل­ کارتی مغناطیسی که در اغلب هتل ها استفاده می­شود، دارای یک شکاف است که در آن کارت کلید خود را وارد می­کنید. اما چگونه درب باز می­شود؟ هنگامی­که آهنربای کارت با مغناطیس داخل قفل تماس می­گیرد، درب بازمی­شود. قفل ­کارتی که توسط یک کامپیوتر کنترل می­شود. تراشه­ هایی درآن وجود دارد که تا حدودی مانند یک بارکد کار می­کند و درب را به روی افراد مجاز باز می­کند.

لازم به ذکر است برخی از قفل­های­ کارتی نیزوجود دارد که به این صورت کار می­کنند که دستگاه درکنار درب قرار گرفته و پس از خواندن کارت به طور خودکار باز می­شود. این سیستم از راه دور توسط کامپیوتر و از طریق تکنولوژی بی سیم نیز کنترل می­شود.

چرا باید در هتل ها از قفل­ کارتی استفاده شود؟

کارت­ها سبک­تر و کم حجم­تر از مجموعه­ای از کلیدها هستند و دسترسی سریع تر را به مناطق مختلف فراهم می­کنند. و این واقعیت که هیچ کد یا رمزی  برای یادآوری لازم نیست مزیت قابل توجهی است.قفل کارتی امنیت را نیز بهتر فراهم می­کند، زیرا نیاز به تغییر قفل زمانی که یک کاربر کارت خود را از دست می­دهد، وجود ندارد.تمام دسترسی­های مرتبط به یک کارت گمشده می­تواند به سادگی حذف شود. علاوه بر این، سوابق دسترسی در هر کارت ذخیره می­شود،که کار پیگیری و تحقیقات را در موارد لزوم آسان می­کند.در حالی که قفل کارت ها سطح بالاتری از امنیت را از قفل­های کلیدی فراهم می­کند، قیمت آنها نیز بالاتر است. با این حال، هزینه ها بسته به سیستم شما انتخاب می­شود و چگونگی نصب آن ها نیز متفاوت می­باشد.

قفل­های­ کارتی با توجه به سهولت استفاده از آنها و همچنین امنیت، به طور فزایند­ه ­­­ای محبوب هستند. بسیاری از خانه­ های مدرن قفل کارتی را نصب کرده ­اند. حتی شما می­توانید این سیستم را با چند­ پارامتر دیگر نیز ادغام کنید،ترکیب با گزینه­ هایی مثل اثر انگشت و رمز.